Založ si blog

Kde chýbajú argumenty, stačí politizovanie?

Komunálnej či regionálnej politike sa venujem aktívne už 25 rokov. Mám skúsenosť, že vždy, keď sa blížia voľby do VUC, začnú sa vynárať úvahy o ich zmysle, význame, kompetenciách. Inak tomu nie je ani dnes. Vždy to boli zaujímavé diskusie, tie dnešné však nie sú o fungovaní, kompetenciách, financovaní, ale rovno o ich zrušení. Anulovať a hotovo. Nič medzitým, nič okolo toho…

Nositeľom tejto „prevzatej“ myšlienky je pán poslanec Beblavý. U pána poslanca som bol zvyknutý počúvať viac-menej odborné diskusie na tému školstvo či zdravotníctvo. Ale teraz sa pustil vehementne do témy VUC … a hneď rovno zrušiť. Čo ma však zaujalo boli jeho argumentácie a dôvody. Skúsim sa pristaviť aspoň pri niektorých.

  1. Sú to len léna pre druho- a treťotriednych smerákov
  2. Nevzrastá kvalita županov a poslancov, skôr naopak
  3. Zabránime extrémizmu (viď voľby v B. Bystrici)
  4. Rozdelíme podielové dane – 88 % obciam a mestám a 12 % štátu.

Pozrime sa na nich bližšie…

Žiaľ použitím prvého argumentu diskvalifikoval celý svoj návrh. Jasne ukázal, že ho podáva z politických a straníckych dôvodov. Je logické, že významný podiel zastúpenia vo VUC majú strany s normálnym členstvom, teda nielen SMER, ale aj ostatné parlamentné strany. Ťažko všetkých úspešne zvolených poslancov zaradiť len do SMERu, či agentov SMERu. Spomeniem pár mien ako Snopko, Zemanová, bývalí poslanci Vášaryová, Dostál, Osuský… Tých naozaj len ťažko zaradíme do takto ním pomenovanej kategórie. A o mnohých nezávislých ani nehovorím. Čiže, ide žiaľ, o účelový politický argument.

Pri druhom argumente som sa zasmial, ale potom sa mi chcelo zanadávať. Ide o absolútnu neznalosť fungovania regionálnej samosprávy a ich agiend. Takto vulgárne dehonestovať prácu desiatok šikovných ľudí, ktorí mnohokrát musia hasiť dôsledky chorých zákonov, ktoré prijali podľa pána poslanca asi najmúdrejší poslanci v parlamente, je priveľké sústo. Dovolím si tvrdiť, ak by som použil rovnaký argument smerom k parlamentu, napríklad znížiť počet poslancov na 100 alebo na 50, tak na petíciu získam určite viac podpisov, ako pán poslanec Beblavý pod tú svoju za zrušenie VUC. Alebo máte pocit, že kvalita poslancov NR SR stúpa? Veď mnohokrát je verejnosť frustrovaná z diskusie v slovenskom parlamente, ktorá už dávno prerazila morálne dno (o odbornom ani nehovorím)… Práve naopak, mnohokrát by sa mohli (a možno aj mali) poslanci NR SR učiť od regionálnych a miestnych samospráv, ako riešiť skutočné problémy.

A snaha vyriešiť extrémizmus rušením VUC? To hádam nie! Takouto logikou by sme prišli na to, že je najvyšší čas zrušiť slovenský parlament, lebo aj tam už sedia Kotlebovci… Preboha, pán poslanec, aspoň si vážte sám seba, keď argumentujete…

A dať dane na obce a mestá 88 % a 12 % štát? Prečo nie 80 na 20? Alebo 90 a 10? Toto naozaj nemožno nazvať inak ako „winetuovský kolenný výstrel“, teda úplne od boku bez akejkoľvek logiky.

Ale teraz vážne, áno, fungovanie regionálnej samosprávy treba prehodnotiť, respektíve sústavne prehodnocovať a pracovať s ňou tak, ako s miestnou samosprávou či agendou štátu. To nie je o jednoduchých číslach 3+1, 8, 16, 5+1, to je o usporiadaní vecí verejných tak, aby efektívne fungovali. Aby vyhovovali občanom a nie politikom!

Som presvedčený, že štát predčasne rezignoval na niektoré svoje funkcie (predovšetkým v sociálnych veciach a v zdravotníctve). Tiež som presvedčený, že hlavné mesto Bratislava by malo mať charakter a usporiadanie metropolitného regiónu ako Budapešť, Praha, Varšava či Viedeň. Poďme ale spolu diskutovať aký chceme štát, aké služby má obstarávať a na akej úrovni ich má poskytovať. V Európe je viacero modelov ako funguje región. Jeden príklad z českého modelu : v agende regionálnych samospráv je aj občianska agenda ministerstva vnútra (občianske a vodičské preukazy a podobne), potom však riaditeľa úradu menuje, po dohode s hejtmanom, minister vnútra. A funguje to. Sú aj mnohé iné varianty. Stále je to aj o „boji“ zástancov štátu a liberálov, či viac alebo menej štátu. Ako usporiadať kompetencie štátu efektívne. Prečo? Pretože medzi základné postuláty fungovania Európy patrí aj princíp subsidiarity. Ako jeden zo základných princípov funguje aj vtedy, keď mi práve politicky nevyhovuje. Posledná diskusia na túto tému (VUC) mi pripomína niekoho, kto vymyslel fúrik a potom zistil, že ho treba tlačiť…

Preto diskutujme o zmysle, fungovaní a význame regionálnej samosprávy. Ale cez optiku efektívneho obslúženia regiónu a jeho obyvateľov kvalitnými službami. A nie, či sa mi VUC páči alebo nie, či sa na tejto téme zviditeľním alebo nie. Problémy regionálnej samosprávy si tento prístup nezaslúžia. A nezaslúžia si ich ani naši obyvatelia, rozumej voliči. Krajská samospráva obsluhuje napríklad sociálne zariadenia, kde majú mnohí svojich starých rodičov či hendikepované deti, zdravotnícke zariadenia, ktoré liečia mnohých chorých, stredné školy a všade sú zamestnanci ale aj klienti…

Správa o stave Petržalky

22.10.2018

Petržalku nechávam vo výbornej kondícii Jedným z najvážnejších indikátorov kondície mesta či obce môže byť stav financií, zadĺženosť, resp. jej celkové hospodárenie. Okrem toho, že viac »

Serióznosť volebných kampaní je naďalej len zbožným želaním. .. žiaľ. ..

04.10.2018

Kandidát na starostu Petržalky M. Dragúň sa v predvolebnej kampani v snahe zaujať nebráni ani tomu, že si osobuje právo vykladať zákon či upozornenia prokuratúry. Opäť klame, zavádza a vyvoláva viac »

Prečo som sa rozhodol nekandidovať na starostu Petržalky

12.09.2018

Nepokračovať po piatich úspešných voľbách vo funkcii starostu Petržalky - najväčšej mestskej časti hlavného mesta Bratislavy, bolo jedným z mojich najťažších životných rozhodnutí. viac »

TAIWAN, delostrelectvo, tank, vojaci, armáda, cvičenie

Taiwan uskutočnil v reakcii na čínsku hrozbu vojenské cvičenia

17.01.2019 07:52

Tento krok prichádza po opätovných hrozbách zo strany Číny, ktorá považuje ostrovný Taiwan za svoju súčasť.

USA, biely dom, washington

Muž chcel zaútočiť na Biely dom a Sochu slobody

17.01.2019 07:17

Dvadsaťjedenročný extrémista požiadal agenta v utajení, aby mu zohnal zbrane a výbušniny.

Huawei logo

Spoločnosť Huawei vyšetrujú za údajnú krádež obchodných tajomstiev

17.01.2019 06:27

Čínsky koncern Huawei je najväčším svetovým výrobcom telekomunikačných zariadení.

Plyn, Varič, Horák

Česi majú ešte drahšie energie ako Slováci

17.01.2019 06:00

V rámci krajín V4 zaplatia za elektrinu aj plyn menej ako na Slovensku v Maďarsku a Poľsku.

Vladimír Bajan

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 10
Celková čítanosť: 60609x
Priemerná čítanosť článkov: 6061x

Autor blogu

Kategórie