Nepochopiteľne hlúpe vyjadrenie prezidentky Čaputovej

29. septembra 2019, Vladimír Bajan, Nezaradené

Dlho som zvažoval, či mám zareagovať na nepochopiteľne urážlivé slová prezidentky Čaputovej na slávnostnom večierku GLOBSECu v New Yorku. Jej slová : „Národná hrdosť a patriotizmus sa buduje na nenávisti, izolácii a homofóbii“ … boli však pre mňa cez čiaru…

Preboha, to je ako čo? To znamená, že každý, kto má prirodzene rád Slovensko so všetkým, aj s jeho chybami, je nenávistný homofób?

Desiatky rokov sa pohybujem medzi folkloristami z celého Slovenska, viac ako 25 rokov organizujem Večery autentického folklóru v Petržalke. Mal som to šťastie za tie roky stretnúť stovky a stovky úžasných, obyčajných ľudí, čo sa prirodzene hlásia k svojej dedovizni, dedine, k pesničke, ku kroju, či „len tak“ k Slovensku. Poznám ich ako milých, slušných, krásnych vo svojej podstate, veselých a múdrych ľudí. Takých, čo by sa rozdali aj z posledného… A popritom chodia do  roboty, učia, liečia, vychovávajú svoje deti, starajú sa o rodičov…Takí normálni Slováci.

A teraz sa z úst prezidentky Čaputovej dozvedia, že každý z nich je vlastne homofób, dokonca plný nenávisti…To si ako mám myslieť, že pocit hrdosti k všetkému národnému je budovaný na základe nenávisti? Čo to je za sprostosť?

To chce prezidentka Čaputová označiť napríklad pani Zuzanu Gajdošovú, 79-ročnú tetu Palúšku z Východnej, alebo majstra Štefana Nosáľa za nenávistných homofóbov? Čo sa zbláznila?

Videl som prezidentku Čaputovú ako celá rozcítená sledovala vo Východnej perfektné vystúpenie geniálnej Lúčnice. A s ňou asi 30 tisíc „nenávistných homofóbov“, prevažne mladých ľudí….To sa tam pretvarovala alebo hrala divadlo?

Desiatky úspešných športovcov, olympijských víťazov zo Slovenska sa hrdo hlásia k Slovensku a sú aj patriotmi. Hlásia sa k svojim mestám či rodákom úplne prirodzene. Ani oni si nezaslúžia takéto urážlivé označenie od prezidentky Čaputovej. A mohol by som pokračovať ďalej, ale načo…

Vychovával som svojich synov k láske k Slovensku so všetkým, čo ho charakterizuje. Teraz aj moje vnučky či vnuka. Keď som synom prečítal vyššie uvedený citát prezidentky Čaputovej, padli slová, ktoré sa tu nedajú interpretovať…

Chcem veriť, že to nemala prezidentka Čaputová z vlastnej hlavy. Ale prečítať bez rozmyslu všetko, čo jej napíšu akože poradcovia, je rovnako hlúpe.

Už teraz sa teším, ako nás, nenávistných homofóbov, príde do Východnej, Detvy, na Myjavu, do Terchovej, Heľpy či Kokavy alebo Hrušova navštíviť prezidentka Čaputová. A možno si s nami na hokeji, či futbale, volejbale alebo basketbale zakričí: „Slovensko, do toho..!“