O problémoch Bratislavy ako hlavného mesta Slovenska by sa dalo písať veľa. Odborne, emotívne, hanlivo, ale i s pochopením. Ostatné komunálne voľby vygenerovali Bratislavčanom nové vedenie mesta. Primátora Matúša Valla a desať nových starostov. Čo je zaujímavá situácia. A určite nová šanca na riešenie vecí, ktoré sa doteraz z rôznych dôvodov neriešili.
Veľmi dobre poznám situáciu, keď vás každodenné operatívne problémy zahltia tak, že neviete, čo skôr. Aj keď úlohy delegujete na kolegov, v konečnej fáze ste zodpovedný vy… Primátor Vallo sa ešte nestihol ani usadiť, a už ho „zasypal“ sneh a ľad, problémy so zmluvným partnerom. O pár dní bude bojovať s dopravným chaosom, ktorý Bratislava ešte nepoznala. Aby toho nebolo málo, tak hrozia poľnohospodári zo Slovenska, že svojimi takmer 1000 strojmi urobia peklo nič netušiacim bratislavským motoristom. Čím sme si to zaslúžili, neviem… ale to je o inom. Potom prídu majstrovstvá sveta a problémy s tým spojené, treba pripraviť aj nové podmienky pre konsolidáciu pomerov v mestských podnikoch, otvára sa ako keby nanovo (!!!) diskusia k druhej etape električky v Petržalke… Stále málo? A čo údržba mesta, opravy električkových radiál, železničná stanica či tender na osvetlenie mesta…??
Tieto a im podobné problémy vyskakujú každý deň a trápia všetkých. Tak operatívne. Ale sú tu aj iné, strategické otázky, ktoré sa neriešia už roky. A preto sa tu vyskytujú problémy, ktoré sa notoricky opakujú, avšak nerieši sa ich podstata. Áno, aj územný plán. Ale teraz myslím na samotnú podstatu fungovania mesta.
Naozaj nám vyhovuje zákon o Bratislave, ktorý existuje ešte z čias federácie a už vôbec nereflektuje potreby súčasnej metropoly Slovenska?
Správa hlavného mesta je predražená, čo je dlhodobo neudržateľné. 18 plnohodnotných úradov, viac ako 370 poslancov, chaos v kompetenciách a financiách vzhľadom na zastaralý a nejednoznačný štatút hl. mesta SR Bratislavy. Pozná niekto skutočnú dlhovú zaťaženosť mesta aj s dlhmi mestských častí? A ako ďalej s Devínom, ktorý je v nútenej správe a nikomu to nevadí? Vie niekto aký má mesto kompletný majetok? Ale naozaj a reálne kompletný, nie ten, čo sa akože inventarizuje, vrátane mestských častí?
Kto má dať odpoveď na tieto otázky? Primátor Vallo aj s vedením mesta asi nie, jednoducho sú zavalení operatívou, a ako poznám niektorých poslancov mesta, tak sa čochviľa ukážu ich egá…
Primátor Vallo pred voľbami často spomínal nový prvok na bratislavskej scéne. Metropolitný inštitút Bratislavy. Dokonca dnes o ňom rokujú poslanci mesta na zastupiteľstve. Primátor Vallo sa aj k jeho úlohám viackrát vyjadril, myslím že to malo svoju logiku. Veď podobne to funguje v Prahe, Brne a aj v niektorých európskych metropolách. Hovoril o tom, že inštitút bude vytvárať podmienky pre architektonické súťaže, jeho náplňou budú otázky strategického rozvoja a plánovania mesta vrátane útvaru hlavného architekta. A samozrejme, jeho úlohou bude pripraviť nový územný plán mesta. To je fajn. Ale podľa mňa to nestačí…
Je kľúčové, aby pripravil hlavne zmeny fungovania moderného metropolitného regiónu 21. storočia. Je nevyhnutné konečne prekopať kompetencie medzi mestom a mestskými časťami, spôsob ich financovania vrátane nepopulárnej diskusie o kompetenciách mestských častí a ich financovaní, ich počtu ako aj počtu poslancov, úradu… a množstvo iných otázok. A to neotváram otázku bratislavskej župy, ktorej úlohy v tomto regióne vidím úplne inak, ako ostatní … nevidím ju vôbec. Ale to je len môj názor, som presvedčený, že o štyri roky by sme mali voliť len jedného funkcionára – buď primátora alebo župana. Nie oboch, považujem to za zbytočné. Je kľúčové pracovať na novom zákone o Bratislave, s jasným vymedzením vzťahov, financovania, kompetencií a celkového fungovania hlavného mesta Slovenska. Bez zásadnej zmeny podstaty sa totiž budú s pravidelnosťou opakovať tie isté kompetenčné, finančné i mnohé iné problémy opakovať a blokovať strategické rozhodnutia a rozvoj hlavného mesta.
Prečo o tom píšem teraz? Primátor Vallo, ktorý je zvolený ako človek nezaťažený vzťahmi a osobnými animozitami z histórie fungovania mesta, má jedinečnú šancu vytvoriť podmienky pre vznik takejto platformy. Sústrediť za jeden stôl všetkých, ktorým na meste záleží vrátane akademickej obce by bol dobrý počin. Ak by sa podarilo mestu zadefinovať novú nádej riadneho fungovania a perspektívy, garantujúcu stabilné prostredie na nové stratégie budovania tohto metropolitného regiónu, stal by sa primátor Vallo po dlhom čase osvieteným lídrom, ktorý má jasné vízie fungovania mesta nie na jedno či dve volebné obdobia.
Áno treba vytvoriť ďalšiu inštitúciu a ...
Celá debata | RSS tejto debaty